2021-07-09

Czy warto wprowadzić olej z konopi do diety?

Zdrowa dieta to podstawa prawidłowo funkcjonującego organizmu. Ważną funkcję w ciele człowieka pełnią tłuszcze. Warto do swojego menu wprowadzać te naturalne, jak na przykład olej z konopii.

Wybierając tłuszcze, które włączymy do diety, warto zadbać, by były to tak zwane zdrowe tłuszcze, najlepiej pochodzenia roślinnego. Tłuszcze w organizmie są źródłem energii, utrzymują odpowiednią temperaturę ciała, a także biorą udział w przemianach komórkowych. Ważne jest, by tłuszcze były źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Olej z konopii w diecie

Jednym z tłuszczy roślinnych, który warto wprowadzić do diety jest olej z konopii. Jest on źródłem kwasów omega – 6 i omega – 3, które obniżają poziom złego cholesterolu. Działają również przeciwzapalnie. Odpowiadają również za usuwanie toksyn z komórek, pośredniczą w dostarczaniu substancji odżywczych. Mają również wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego oraz ograniczają powstawanie stanów zapalnych.

W oleju z konopi występują również sterole charakteryzujące się właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi. Zapobiegają więc zakażeniom i pomagają szybciej zwalczać różne infekcje. Olej z konopii wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu ogranicza ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Olej konopny warto wprowadzić do swojej diety, aby cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Co ważne nie należy go podgrzewać, gdyż nie tylko zniszczymy jego działanie, ale również możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu. Olej konopny może być stosowany jako dodatek do sałatek czy past na kanapki. Można go również spożywać samodzielnie, w postaci dwóch łyżeczek dziennie.

Olej z konopi nie wykazuje właściwości alergizujących. Mogą go więc stosować osoby uczulone na jakiś składnik pokarmowy. W przypadku osób z dolegliwościami żołądkowymi, niewydolnością śledziony czy cierpiących na biegunkę spożycie oleju z konopi powinno być mocno ograniczone. Przedawkowanie go może doprowadzić do rozstroju żołądka. 

Zobacz także